Viame.cz
Viame.cz

Jak zařídit pokojíček pro (před) školáka

Zařizujete či rekonstruujete dětský pokoj? Pak jsme tu právě pro vás! Podívejte se na 1001 nápadů, jak zařídit dětský pokoj pro (před) školáka.

Jak zařídit pokojíček pro (před) školáka

V tomto článku jsme si připravili několik rad a tipů, jak zařídit pokojíček pro dítě, které se brzy chystá do školy. Takový dětský pokoj pro (před)školáka má svá určitá specifika. Jaká to jsou? Na co se zaměřit a čemu se naopak vyhnout? To a mnohem více do dozvíte v tomto článku.

Připravte se na změnu vkusu

Je dost pravděpodobné, že právě s nástupem do školy se dítěti rapidně změní vkus. Už pro něj nebudou aktuální motivy Krtečka, Boba a Bobka a dalších vyloženě dětských postaviček. Pokud rekonstruujete dětský pokoj od základů, pak si pečlivě rozmyslete výběr výmalby a koberce a dalších větších kusů nábytku. Myslete na to, že dekorace a bytové doplňky vždy snadno vyměníte za nové. Není to totiž taková investice. Nicméně větší změny by vás posléze přišly draho.

Doporučujeme tedy zvolit spíše neutrální základ a doladit jej prostřednictvím doplňků. Nevolte vyloženě koberec s dětskými motivy. Praktičtěji se jeví plovoucí podlaha s kusovým kobercem dle aktuálního vkusu. Kusové koberce jsou velmi vděčným bytovým doplňkem. Dítě si může na zemi hrát a není mu chladno. Je to navíc komfortnější! Obzvlášť příjemné jsou koberce s dlouhým vlasem. Ovšem mnohdy se v nich drží prach a roztoči, proto nejsou zcela ideální pro alergiky. Také údržba je náročnější a životnost není tak dlouhá. Oproti tomu koberce s nižším vlasem jsou na údržbu snadnější a také se těší dlouhé životnosti. Svou službu splní taktéž na jedničku!

Kusový koberec

Také výmalbu zvolte spíše tlumenější. Zůstaňte při výběru při zemi. Křiklavé barvy se velmi rychle okoukají až nám začnou být protivné. Skvělou volbou je světlejší neutrálnější barvička. Nic nezkazíte, pokud sáhnete po klasické bílé. Bílá je nestárnoucí, neokouká se vám, bude pro vaše děti s rostoucím věkem aktuální a dává vám možnost vyřádit se při dekorování.

Na zdi můžete pověsit různé obrázky a fotografie, které časem budete obměňovat. Také můžete vytvořit nástěnku, kde si dítě vystaví své obrázky z výtvarky. Velmi oblíbené jsou dětské samolepky na zeď. Snadno a rychle se aplikují. Na výběr máte z velkého množství nejrůznějších designů! Od dětských po univerzálnější. Velmi pěkně budou vypadat motivy přírody, různé ornamenty a geometrické tvary nebo třeba motivační citáty. Zdi krásně dozdobí!

Úložného prostoru není nikdy dost

U školáka platí dvojnásob, že úložného prostoru není nikdy dost. Dítě bude potřebovat místo na učebnice, výtvarné potřeby, knihy a další pomůcky, které jsou typické pro školní věk dítěte. Myslete dopředu a tohle místo si vyčleňte!

Pokud pokoj není zrovna velkého rozměru, doporučujeme skříně až po strop. Do vrchních polic můžete uložit starší hračky, sezónní oblečení a další kousky, které nepotřebujete mít vždy po ruce. Pokud takto vysoké skříně nemáte, pak si můžete pořídit různé úložné boxy a organizéry. Tyto praktické krabice zaručeně oceníte! Můžete si vybrat průhledné, do kterých snadno uvidíte, nebo naopak netransparentní s hezkým motivem, které nijak nenaruší celkový styl pokoje.

Další možností, kde využít prostor, je prostor pod postelí. Máte postel s praktickým šuplíkem? Pak máte vyhráno. Zde můžete uložit náhradní ložní prádlo, oblečení či hračky – zkrátka cokoliv potřebujete. Nemáte-li takový šuplík, opět můžete využít praktické boxy. Mnohé boxy navíc mají kolečka, a tak díky nim krabice jen vysunete a je to!

Možností úložného prostoru je takřka neomezeně! Dozdobte zdi prostřednictvím poliček. Nyní na ně uložíte hračky, později učebnice a knihy nebo různé dekorace, které pokoj personalizují. Dítě se v něm bude cítit příjemně, když pokoj bude útulně vybavený. Na police můžete umístit různé košíčky, koše, hezké krabičky a další boxíky, do kterých umístíte věci. Získáte tím pocit pořádku a organizovanosti věcí!

(Před)školák potřebuje psací stůl

Pro školáka i předškoláka je důležitou součástí pokoje psací stůl a kancelářská židle. To je prvek, který by měl být v dětském pokoji rozhodně zastoupen. Při výběru buďte pečlivý a nenechte nic náhodě! Předškolák zde bude tvořit, malovat a hrát si na školu. Zatím co školák zde bude plnit domácí úkoly a trávit hodně svého času při nejrůznějších aktivitách (výtvarné činnosti, čtení…).

Velmi oblíbené jsou u dětí rostoucí dětské psací stoly. To jsou psací stoly s nastavitelnou výškou. Jak dítě roste, potřebuje jinak vysoký stůl. Takový stůl můžete nastavit dle individuálních a aktuálních požadavků tak, aby to dítěti bylo pohodlné. Mnohé takové stoly mají navíc možnost naklonit desku stolu dle potřeb. Tuto vychytávku využijete například při čtení. Nenechte dítě se příliš zohýbat ke stolu a ničit si tak záda!

Dětský psací stůl

A když je řeč o zádech, samozřejmě nepodceňte výběr kvalitní židle. Židle by měla být přímo na míru danému človíčkovi. Zaměřte se na nosnost, stabilitu a bytelnost. Židle by měla mít nastavitelný sklon zádové opěrky, nastavitelnou výšku, dále pak opěrku a područky. Ujistěte se, že se dítěti na ni dobře sedí a je mu pohodlná. Skvělým benefitem jsou kolečka na židli, které usnadní manipulaci. Přece jen je židle těžká a mnohdy je potřeba s ní manipulovat na různá místa pro různé účely.

Takový psací stůl si můžete pořídit jako komplet a máte tím usnadněnou práci. Stačí si jen vybrat design, který se vám zalíbí. Další možností je pak vytvořit si vlastní set. Pořídíte si jednoduchý stůl a k němu dokoupíte šuplíky. Šuplíky mohou být na kolečkách pro snadnější dostupnost k nim. Kdykoliv bude potřeba, vysunete je. Dítě si tak může také navolit, kolik šuplíků chce, jakou potřebuje hloubku, šířku, výšku a další parametry.

Praktické vychytávky na psací stůl

Velmi prakticky se jeví skleněné desky na psací stůl. Deska tak bude chráněna před znečištěním či mechanickým poškozením. Pokud si například dítě položí na stůl horký čaj, mohla by deska popraskat. Sklo ji ochrání. Navíc jelikož je sklo průhledné, může posloužit i jako taková „výstavka“. Zde si můžete vystavit rozvrh hodin, důležitá telefonní čísla, fotografie nebo pěkné obrázky. Je to praktické a estetické zároveň!

Další možností jsou pak klasické ubrusy. Ubrus stůl ochrání před znečištěním. Přece jen se jedná o věk, kdy dítě hodně tvoří, a tak může stůl zašpinit temperovými barvami, polepit lepidlem a podobně. Zajisté to všichni moc dobře známe! Ubrus může posloužit i jako stylový bytový doplněk! Vyberte si z velké nabídky nejrůznějších barev a vzorů dle vašeho gusta! Mohou to být vyloženě dětské motivy, nebo spíše neutrálnější unisex design (například vzor geometrických tvarů, žíhání, imitace mramoru…). Nechte dítě vybrat takový, který se mu zalíbí.

Samozřejmě je možné použít pouze podložku na kritické místo na stole. Je to menší investice, nezasahuje tolik do vzhledu interiéru a opět si můžete vybrat z velké nabídky nejrůznějších designů. Na své si přijde každý!

Na stůl samozřejmě patří různé pořadače a kelímky na tužky a další psací potřeby. Takové organizéry zaručeně využijete. Můžete zvolit nějaký barevný plastový, nebo se vydat pro dospěláckou verzi – a to sice kovové organizéry. Ty jsou velmi populární. Jsou odolné, nadčasové a svou funkci splní na jedničku. Pokud je vaše dítě kreativní, pak si takový organizér může samo vyrobit! Dejte mu starou plechovku nebo třeba skleničku od marmelády nebo jogurtu a nechte jej, ať ji polepí, pomaluje a udělá ji zkrátka hezčí. Bude to vypadat parádně!

Pořiďte dítěti praktickou nástěnku

Pro školáka je přímo nutností nějaká ta nástěnka! Na nástěnku si bude dávat domácí úkoly, rozvrh hodin, důležité informace, na které nesmí zapomenout, ale může si zde také vystavit diplomy svých úspěchů, povedené obrázky nebo třeba fotografie s kamarády. Ve fantazii se meze nekladou! Obvyklé jsou nástěnky z korku, na které papírky umisťujete díky špendlíkům. Chcete si nástěnku zkrášlit? Použijte krepový nebo balicí papír a dejte jej přes celou plochu. Na něj pak přišpendlete vše potřebné.

Takovou nástěnku si můžete vyrobit také z polystyrenu, když jej zakryjete právě barevným papírem. Je to taková levnější verze klasické nástěnky, která ovšem poslouží na jedničku!

Další možností jsou magnetické tabulky, na které se dá psát fixem nebo křídou. Bílé magnetické tabulky jsou velmi oblíbené. Pořídíte si různé barvičky a můžete si psát, jak je libo. Poté jen setřete hadříkem. Také zde můžete umisťovat papírky díky magnetkám. Magnetky jsou u dětí velmi oblíbené! Pořiďte jim nějaké pěkné.

Ale obvyklé jsou i klasické černé nástěnky, na které je možné psát křídou. Je to opět něco zajímavějšího a děti to moc baví. Nemusí se jednat ani přímo o nástěnku. Dnes již snadno pořídíte magnetickou tapetu, kterou jen přilepíte na zeď (nebo třeba na dveře) a je to! Může být jakéhokoliv rozměru. Využije ji školkové dítě i školák.

Magnetická tabule

Vybízejte dítě k pohybu

Udržujte své dítě ve zdravé kondici. Tento věk je ideální k započetí nějakého pohybového kroužku. Budete mít doma malou tanečnici, baletku nebo třeba mažoretku? Nebo vaše dítě láká fotbal, florbal, hokej či box? Uzpůsobte jeho novým zájmům také dětský pokoj. Dětský pokoj by měl pobízet ke hře, měl by inspirovat a bavit.

Naprosto se nabízí nechat prostředek či alespoň nějakou část pokoje volnou. Nepřehlcujte pokoj věcmi tak, že se v něm nebude dát hnout. Dítě je od přírody tvor velmi živý, potřebuje být neustále v pohybu, a to je rozhodně dobře! Uprostřed pokoje tak můžete ponechat kusový koberec, který při pohybových aktivitách můžete vyměnit za karimatku nebo holou podlahu.

Děti a pohyb

Velmi často se do dětských pokojů ke zdi umísťují žebřiny. Ty mohou mít mnoho funkcí! Dítě na nich může cvičit, trénovat si koordinace pohybů, učit se stojky, trénovat sílu v rukou, ale dá se na žebřiny zavěsit také deska, která poslouží jako klouzačka! Rázem se z pohybu stává hra! Takovou vychytávku ocení zajisté i předškolní dítě. A v pozdějším věku, když už žebřiny nebudou bavit, tak poslouží jako odkladiště na oblečení a podobně. Nezaberou mnoho místa, a přesto jsou tak praktické!

Hodně doplňků se dá dokoupit také k patrové posteli. Velmi oblíbené jsou již zmíněné skluzavky, u kterých se dítě zabaví. Dále to jsou různé závěsné žebříky nebo provazy, po kterých se dá šplhat. Možností pohybových aktivit je opravdu spousta! Hledejte to nejlepší řešení pro vás.

Další možností je samozřejmě pouhá tyč na zdi pro učící se baletky. Na zeď nebo na dveře můžete umístit také koš na basketbalový míček nebo třeba terč na šipky. Každá aktivita se počítá! Důležité je, aby to dítě bavilo.

Do pokoje však můžete pořídit i tyč na pole dance nebo třeba boxovací pytel. Dítě se vyřádí a zároveň zlepší svou fyzickou sílu. Boxování je oblíbené nejen u chlapců. Děti ocení, když se budou cítit silné a budou se umět bránit.

Pořídit můžete také skákací míč! Je to věc, kterou můžete kdykoliv „vypustit“ a schovat do skříně, kde vám nebude zabírat místo. Zároveň ji využijí ke cvičení děti i dospělí. Na internetu najdete spoustu inspirací na cviky s míčem. Na míči může dítě také sedět u stolu nebo při učení. Může také posloužit jako místo k sezení pro návštěvy (splní podobnou funkci jako sedací vak). A zde tipy rozhodně nekončí! Cvičících pomůcek je mnoho – záleží na tom, pro jakého koníčka se vaše dítě rozhodne.

Dopřejte dítěti relax

V pokoji by samozřejmě neměla chybět ani zóna pro odpočinek. V pokoji by měla být tedy zóna pro učení a tvoření, kterou jsme již důkladně probrali v předchozích odstavcích. Dále je nutná zóna pro hraní – to je určité volné místo na koberci, kde se dítě může pohybovat, trénovat sport (boxování, tanec, gymnastika), ale také si hrát s hračkami. Další zónou je zóna spací, která zahrnuje kvalitní postel. Poslední zónou je tedy ta určená k relaxování.

Ano, i dítě někdy potřebuje vydechnout a zpomalit. Bude to místečko, kde si sedne a může si například číst, poslouchat hudbu nebo si hrát na počítači. Pokud to prostorové možnosti dovolují, vyčleňte roh pokoje pro tyto účely. Zde dejte nějaké to křeslo, stojací lampu a třeba malý stoleček na odkládání věcí nebo praktickou knihovničku. Bude to také místo, kde může sedět návštěva, když přijde. Další místo k sezení se v pokoji vždycky hodí!

Aktuálně jsou velmi trendy sedací vaky a pytle. Na trhu najdete opravdu nádherné designy! Od dětských, které připomínají fotbalový míč nebo třeba trůn pro princeznu, ale také jednobarevné a neutrálnější varianty. Vyberte takový, který do pokoje nejlépe zapadne! Sedací pytle mohou mít různé tvary. Nejčastější možností je klasický kruh, čtverec, obdélník nebo také kapkovitý tvar. Je potřeba jej odzkoušet, co bude nejpohodlnější.

Při výběru sedacího vaku by vás měla zajímat zejména nosnost. Kdo bude na vaku sedět? Dále pak zda se dá dokoupit výplň a zda je možné svrchní povlak prát. Je údržba snadná? Je to kvalitní materiál, který vydrží dlouhé roky? Hledejte to nejlepší!

Důležité je, aby se dítě cítilo v pokoji příjemně. Dovolte mu zasahovat do zařizování. Dejte mu na výběr. Nechte jej vybrat si dekorace, které se mu budou líbit. Je to jeho království, kde bude trávit mnoho času!

 


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Sleva až 20% na celý nákup s Hit kartou XXX Lutz

Hit karta XXX Lutz

Sleva až 7% do eshopu ASKO

Sleva až 7% do ASKO nábytku díky věrnostnímu programu

100 Kč slevový kupon do eshopu Bonami

Bonami 100 Kč slevový kupon

Nejlepší rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Nejlepší rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Sconto Club sleva od 1. nákupu

Sconto Club sleva už při prvním nákupu

Káva zdarma s Ikea Family

Káva zdarma, výhodnější ceny a další výhody s Ikea Family