Viame.cz
Viame.cz

Nejlepší rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Jestliže se jedná o pohovku na každodenní spaní, nepočítejte s tím, že na trčící nohy z postele si zvyknete.

Nejlepší rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Připravili jsme si pro vás 10 tipů, jak vybrat tu nejlepší rozkládací pohovku pro každodenní spaní. Na co se zaměřit, čemu se vyvarovat, podle čeho vybírat a jaké jsou možnosti?

Rozkládací pohovky na každodenní spaní? U majitelů menších bytů to může být realita. V mnoha domácnostech pak taková pohovka plní svou funkci pro občasné návštěvy nebo při hádkách partnerů. Proč se ale spokojit s tím, že se člověk na rozkládací pohovce nevyspí? Nemusí tomuto tak být! Již dávno neplatí, že rozkládací pohovky jsou nepohodlné a nevkusné. Z velkého množství variant si najde tu svou pravou i ten nejnáročnější zákazník.

Připravili jsme si pro vás 10 tipů, jak vybrat tu nejlepší rozkládací pohovku pro každodenní spaní! Na co se zaměřit, čemu se vyvarovat, podle čeho vybírat a jaké jsou možnosti? To a mnohem víc se dozvíte v článku.

1. Investujte do kvality

Jestliže obýváte menší byt, kde bojujete s každičkým místem, pak pro vás rozkládací pohovka pro každodenní spaní může být efektivním řešením. Mnoho rodičů ponechá pokoj svým dětem a ložnici si vytvoří v obývacím pokoji. Pokud si pořizujete pohovku pro tyto účely, pak byste se neměli zdráhat investovat do kvality.

Rozkládací pohovka na spani

Investice do vašeho zdraví se vám vrátí! Kvalita spánku se podepíše jak na fyzickém, tak psychickém zdraví. Nebudou vás bolet po probuzení záda a oblast za krkem, nebudete celí rozlámaní, ale získáte pro své tělo plnohodnotný spánek. Kvalitu poznáte také podle toho, jak se cítíte po psychické stránce. Lidé s nedostatkem kvalitního spánku trpí na bolesti hlavy, únavu během dne, nižší produktivitu, špatně se soustředí, neudrží dlouho pozornost, mají pořád hlad a špatnou náladu. A to jsou také důvody, proč vybírat pohovku s rozmyslem.

Otázkou je tedy, jaká je cena rozkládacích pohovek, tedy jak velká investice do bude. Přece jen se bude jednat o jistý zásah do rodinného rozpočtu. Za levnější pohovky zaplatíte okolo 4 000 – 20 000 Kč. Dražší a potažmo kvalitnější provedení může dosahovat částky až 60 000 Kč. Vždy bude záležet na tom, jak veliká pohovka je, z jakého materiálu, v jakém designu, v jakém provedení a s jakými přidanými funkcemi.

2. Přeměřte si prostor, který máte k dispozici

V první řadě si určete místo, kam pohovku postavíte. Myslete na to, aby se vám zde dobře spalo. Někomu může vadit, pokud by se přímo nad místem na spaní nacházel lustr. Jinému může vadit „hučící“ lednička, svítící tlačítka na DVD u televize, ale problémem může být i nedostatek zásuvek pro stolní lampu nebo pro nabíjení telefonu hned u postele. Uvažujte realisticky a zvažte všechna pro a proti.

Dále si daný prostor pečlivě proměřte. Dle prostorových možností můžete vyrazit na lov pohovky. Přece jen by se nemělo stát, že nějakou koupíte a následně zjistíte, že se vám do bytu nevleze! To by mohl být pořádný trapas! Nepodceňujte situaci a raději místo několikrát přeměřte.

Pohovka pro každodenní spaní

3. Pro koho bude pohovka určena?

Důležitou otázku, kterou si musíte položit, je „pro koho bude rozkládací pohovka určena?“ Na základě těchto parametrů rozhodnete o výběru. Stěžejní je u pohovky: 

  • nosnost,
  • šířka lůžka (po rozložení),
  • délka lůžka,
  • výška lůžka.

Kdo bude na pohovce spávat? Bude to pouze jeden člověk nebo dva? Musíme však upozornit na to, že i v případě, že bude pohovku obývat pouze jeden ze členů domácnosti, i v tomto případě bychom doporučili luxus v podobě velké pohovky s místem pro dva. Vždycky je dobré mít možnost se pořádně rozvalit. A navíc nikdy nevíte, kdo si za vámi přijde lehnout. Dejte raději přednost pohodlí před skladnější verzí.

Pro jednoho člověka se uvádí jako nejideálnější šířka lůžka 80 cm. Pro dva by to pak mělo být minimálně 140 cm a více (ideálně 180 cm). Pokud si z nabízených rozměrů nemůžete vybrat, pak využijte služby výroby na míru.

Dále se informujte ohledně nosnosti pohovky. Jak váhově těžcí jedinci budou na pohovce lehávat? Jedná se spíše o jedince s drobnější postavou nebo naopak o dvoumetrového muže? Rozhodující tedy bude také délka lůžka. Jestliže se jedná o pohovku na každodenní spaní, nepočítejte s tím, že na trčící nohy z postele si zvyknete. Chtějte maximální pohodlí! Typické jsou pohovky s délkou alespoň 200 cm.

Rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Také výška pohovky je rozhodující při výběru. Například pokud se jedná o starší lidi nebo imobilní jedince, pak by mohla být příliš nízká nebo naopak vysoká pohovka problém. To, jak se vám bude z postele vstávat při různých výškách pohovky či přímo matrace, je ryze individuální záležitostí, kterou si budete muset odzkoušet na vlastní kůži. Každopádně tento parametr nezanedbávejte.

Sepište si své požadavky na papír, abyste je měli přímo na očích! Dle těchto bodů se pak orientujte při hledání nejvhodnější pohovky.

4. Jaké způsoby rozkládání u pohovek existují

Rozkládací pohovky se mohou rozkládat různými způsoby. Mechanismy se liší dle konstrukce, ceny výrobku a podobně. Pokud by se jednalo o pohovku na občasné přespání, pak může být rozkládací mechanismus krapet složitější a zdlouhavější. Přece jen tento „proces“ nebudete provádět každý den.

Opačně je tomu v případě, kdy je to každodenní záležitost. V takovém případě by rozkládání mělo být jednoduché, rychlé, spolehlivě fungující a měly by jej zvládnout také děti a křehké ženy. Ideálně si vyzkoušejte přímo v obchodě, jak s daným mechanismem zacházet. Na vlastní kůži jej otestujte.

Pak je tu ještě jeden případ, a to sice když jste se rozhodli pro možnost, že necháte pohovku neustále rozloženou a jen v případě, že pozvete jednou za čas přátele na návštěvu, ji složíte. I to je častý scénář. Také v tomto případě není požadavek na co nejrychlejší rozložení prioritní.

Nyní vám představíme několik typů pohovek, které si dle způsobu rozkládání můžete pořídit.

a) Vysouvací rozkládací pohovky

  • Povětšinou mají tvar L nebo U
  • Využijete je také k polehávání u televize, aniž byste je rozkládali
  • Pro jejich komfort jsou u lidí velmi oblíbené
  • Systém funguje na principu výsuvného vozíku
  • Stačí pouze zatáhnutím vysunout chybějící část matrace
  • Manipulace je snadná, rychlá a ideální na každodenní používání
  • Nevýhodou mohou být předěly na pohovce, které se stávají nekomfortní
  • Vždy bude záležet na daném typu, jak komfortní na spaní nakonec bude

b) Rozkládací pohovky s dělenou matrací

  • Matrace je ukryta v podobě sedací nebo opěrné části
  • Systém funguje na principu vytažení úložného prostoru směrem dopředu, na vzniklé místo položíte matraci
  • Nevýhodou mohou být opět nepohodlné předěly
  • Pokud budete chtít svou matraci na míru, bude potřeba ji udělat pro tyto účely skládací, což je samozřejmě dražší

c) Click Clak rozkládací pohovky

  • Rozložení pohovky funguje na principu dvou snadných pohybů (tzv. Click Clack)
  • Manipulace je rychlá, snadná a bezproblémové funkčnosti
  • Potěší vás příznivá cena už od cca 3.000 Kč
  • Přítomnost úložného prostoru je benefitem navíc, který oceníte
  • Nevýhodou je fakt, že si musíte vystačit se zabudovanou matrací, která každému nemusí být pohodlná
  • Další nevýhodou bývá nízká nosnost a nestabilita pohovky

Rozkládací pohovka click-clack

Např. tuto pohovku s rozkládáním klik klak, materiál - kvalitní látka, rozměr 195cm, koupíte už od 3600 Kč

d) Rozkládací pohovka s celistvou matrací

  • Nejběžnější typ pro každodenní spaní
  • Matrace je umístěna uvnitř pohovky a vytahuje se jedním pohybem vpřed
  • Matrace je kryta a chráněna před znečištěním
  • Máte možnost vybrat si matraci, která vám bude plně vyhovovat
  • Absence předělů je další příjemný benefit
  • Charakteristická je vysoká nosnost, stabilita, kvalita a dlouhá životnost
  • Mechanismus zvládnou ovládat i křehké ženy a děti
  • Nevýhodou je vysoká cena
  • Za nás je to typ, který nejvíce doporučujeme

5. Úložný prostor se vždycky hodí

Velkým benefitem každé pohovky nebo postele jsou úložné prostory navíc. Obzvlášť pokud si rozkládací pohovku pořizujete z toho důvodu, že žijete v malém bytě, kde se tak tak vlezete, určitě další úložiště pro vaše věci oceníte. Při výběru se tedy zaměřte na tento parametr.

Rozkládací pohovky

Povětšinou se jedná o vysouvací šuplíky, kam můžete věci uložit. Je to perfektní místo pro ložní prádlo, náhradní polštáře a deky nebo třeba sezónní oblečení či staré hračky. Úložný prostor mívají povětšinou rozkládací pohovky s celistvou matrací, jak jsme již zmiňovali.

6. Pořiďte si přehoz na pohovku

Doporučujeme pořídit si přehozy a potahy na pohovku! To je ryze praktická věc, kterou zaručeně oceníte. Chcete pohovku chránit před znečištěním a mechanickým poškozením (oděry, trhlinky…)? Pak si pořiďte praktický přehoz. Zejména majitelé domácích mazlíčků a rodiče malých děťátek tuto vychytávku ocení.

Jednoduše přehoz přehodíte přes pohovku a ta je chráněna. Kdykoliv budete potřebovat, můžete přehoz hodit do pračky a vyprat! Až se opotřebuje a zničí, tak jej jednoduše vyměníte. Není to žádná velká finanční investice, proto si s tím nemusíte lámat hlavu.

Navíc jej můžete měnit také dle nálady nebo třeba dle ročního období. Vmžiku pomocí textilu proměníte vzhled pokoje. Každý den tak může vypadat vaše pohovka zcela jinak. Zatím co na jaře a v létě zvolíte veselé barvy, jako je žlutá, oranžová, zelená, růžová a podobně, a také květinové a další podobné vzory, tak na podzim můžete sáhnout po klasicky podzimních barvách (inspirujte se u barvy listí na stromech). Jedná se například o bordó, khaki, hořčicovou, petrolejovou, smaragdově zelenou a různé odstíny hnědé. V zimě pak můžete přidat vánoční motivy. Možností je spousta, využijte je.

Kromě speciálních přehozů si můžete pořídit také pléd nebo můžete použít i klasickou deku, kterou jednoduše přehodíte přes pohovku. Svou funkci splní na jedničku.

Nejběžnější variantou jsou takové přehozy z mikrovlákna. Ty jsou příjemné na dotek, těší se poměrně dlouhé životnosti i snadné údržbě. Stačí je hodit do pračky a je to! Také je to materiál hypoalergenní, v kterém se nedrží roztoči a prach. Mikrovlákna se perfektně přizpůsobí tvaru pohovky, jelikož je mimořádně elastické.

Další možností je deka z několika vrstev. Jedna vrstva může mít imitaci beránka či ovčí vlny. Další vrstva pak může být z mimořádně hřejivého mikroplyše a mezi těmito vrstvami bývá obvykle výplň z dutého vlákna.

Asi nejlepším materiálem, který můžete pro tyto účely zvolit, je bavlna nebo také biobavlna. Má mnoho vynikajících vlastností. Je na dotek příjemná, má dlouhou životnost a na výběr máte ze spousta krásných designů… Mnohdy bývá u přehozů spojována s akrylem nebo polyesterem.

7. Jaký materiál pohovky je ten nejlepší

Při volbě materiálu pohovky chceme, aby se jednalo o materiál snadný na údržbu, aby nám pohovka sloužila dobře a dlouho (tedy dlouhá životnost) a také aby se jednalo o materiál, který se nám líbí a je pro naši pokožku příjemný. Na trhu máme pohovky s potahy z nejrůznějších materiálů:

  • pravá kůže,
  • koženka a ekokůže, 
  • látka (čalounění),
  • kombinace materiálů.

Pravděpodobně nejkvalitnější možností je pravá kůže. Kůže má na svém účtu mnoho benefitů, díky kterým stojí za zvážení její koupě. Ačkoliv se to nemusí zdát, je velmi snadná na údržbu. Při nepatrném zašpinění stačí vzít mokrý hadřík a pohovku otřít. Občas je zapotřebí ji naimpregnovat. Při takové údržbě vám vydrží roky jako nová! V létě příjemně chladí na pokožce, což možná oceníte. Některým lidem ovšem tento materiál z různých důvodů vadí, proto je potřeba pečlivě zvážit tuto volbu. Co se týče nevýhod, kůže je neprodyšná a také pořizovací cena je vyšší.

Na výběr máte z několika možností barevných variant. Nejčastější variantou je luxusní černá kůže, mnohem něžnější a elegantnější je pak bílá či krémová. Pokud zařizujete bydlení ve stylu retro, potěší vás hnědá, petrolejová nebo hořčicová barvička. Doporučujeme zvolit do menších prostor spíše světlejší barvy, které jej opticky zvětší. Větší pokoje si pak mohou dovolit právě i černou variantu.

Pokud se vám vzhled kožené pohovky líbí, ale nechcete do ní investovat tolik peněz, pak můžete zvolit koženku. Ty jsou mnohem levnější, ale bohužel také méně kvalitní. Koženka se netěší tak dlouhé životnosti. Je možné, že se časem na některých místech objeví oděry, popraská a kdejaké šmouhy nepůjdou umýt. Odolnost je mnohem menší, proto se vyplatí spíše investovat do pravé kůže, kdy vám pohovka vydrží mnohonásobně déle.

Rozkládací sedačka na spaní

Asi nejběžnější variantou, kterou můžeme vidět v obchodech, je klasická látka. Na trhu seženete nespočet barev a vzorů! Na své si přijde skutečně každý. To je také důvod, proč ji mnoho lidí volí do svých domácností. Ať už hledáte světlejší variantu nebo tmavší, něco minimalistického nebo naopak výraznějšího… zaručeně najdete látku, kterou hledáte. Nevýhodou je samozřejmě údržba. Pokud na takovou pohovku něco vylijete, jen stěží ji vyčistíte. Problém může být vyřešen tak, že použijete přehoz přes pohovku, nebo také klasickou deku či pléd. Možností je spousta.

U pohovek jsou časté také varianty, které jsou kombinací materiálů. Zatím co kůže se hodí spíše do moderně zařízeného bydlení, látka se perfektně hodí spíše do útulnějšího obydlí… co takhle tyhle dva materiály zkombinovat? Efekt vypadá perfektně! Naprostou klasikou je spodní bílá kožená část pohovky a sedací část je pak čalouněná látkou.

8. Jakou konstrukci pohovky zvolit

U samotné konstrukce rozkládacích pohovek se pak můžete setkat s dalšími materiály. Nejběžnějšími jsou:

a) Dřevotříska

Příznivá cena, velký výběr dekorů, nižší životnost, na běžné používání dostačující.

b) Masiv

Vyšší cena, přírodní vzhled, krásná vůně, dlouhá životnost, vysoká kvalita, stabilita, snadná údržba

c) Kov

Častá varianta u rozkládacích pohovek, dlouhá životnost, vysoká stabilita a nosnost, bezproblémová funkčnost

Levnější variantám, jako je plast, se pak raději vyhněte, zvlášť pokud hledáte pohovku pro každodenní spaní.

9. Design pohovky by měl korespondovat se stylem bydlení

Samotný design rozkládací pohovky by měl odrážet váš vkus a interiérový styl, do kterého ladíte svůj domov. Výběr není radno podceňovat. Jedná se o poměrně velkou investici, na kterou budete dennodenně koukat. Pokud se vám nebude líbit, časem vás začne štvát. Oslnit vás můžou designové kvalitní kousky nábytkářské značky Luca Bessoni nebo Beldomo Style.

Také je důležité zmínit to, že lidem se vkus velmi rychle mění. Co je trendy teď, nemusí být trendy již za měsíc. Nerozhodujte se tedy podle aktuálních trendů a toho, co říkají vaší nejbližší. To na vás záleží! To vy zde bydlíte, a proto máte plné právo rozhodovat. Nenechte se ovlivnit a myslete na to, co se líbí vám. Svůj výběr si pečlivě promyslete. Neunáhlete se. Na pohovku se delší čas dívejte. Líbí se vám nyní a bude se vám líbit i za pár let? Ladí do stylu vašeho bydlení? Není to pouze sezónní trendy záležitost? Odpovězte si na tyto otázky.

Aby pohovka perfektně zapadla do obývacího pokoje, doporučujeme k ní pořídit také ladící křeslo nebo třeba taburet. Perfektně to pak bude lícovat a pokoj bude působit hezky sjednoceně.

Nic nepokazíte, pokud se vydáte velmi neutrální cestou. Nejprodávanější pohovky mívají většinou šedou barvu. Dále můžete sami uvážit, zda je bílá či krémová pro vás praktická, nebo zda černá vyhovuje do vašeho bydlení svým „drsnějším“ vzhledem. Pokud nechcete pohovku jen v nudných odstínech šedé, pak můžete zvolit zajímavější žíhání. Je to stále velmi minimalistické, ale krapet šmrncovnější.

Kožená rozkládací pohovka

Výborným kompromisem jsou pak kombinace, jako bílo-šedá, černo-šedá a podobně. Stále velmi neutrální je pak barva tmavě modrá, hnědá, vínová nebo tmavě zelená.

Pokud chcete naopak, aby se pohovka stala tím výrazným prvkem interiéru – tzv. dominantou, pak můžete zvolit unikátnější barvičku. Pozornost na sebe upoutá například žlutá, oranžová, hořčicová nebo dokonce červená. Velké popularitě se v poslední době těší pastelové barvy. Pastelové barvy jsou poměrně tlumené, jen tak se neokoukají a snadno se kombinují s ostatními doplňky. Řeč je například o baby pink, baby blue nebo třeba mintové.

Pokud jste se rozhodli zvolit vzorovanou pohovku, a i zde se naskýtá mnoho možností! Do retro stylu báječně zapadne vzor drobných vintage kytiček nebo i větších květin. Například takové růže vypadají luxusně a něžně zároveň. Do retro stylu perfektně zapadá také tzv. cibulákový vzor nebo modrobílý proužek.

Naopak v moderním stylu jsou často k vidění vzory geometrických tvarů. Kostky, kolečka, vertikální i horizontální pruhy… vypadá to velmi zajímavě. Pro odvážnější je tu pak patchworkový vzor, který na sebe zaručeně upoutá pozornost.

10. Základem zdravého spánku je kvalitní matrace

Nejdůležitější při výběru postele či pohovky pro zdravé spaní je samozřejmě matrace. Bez kvalitní matrace by to nešlo.

My nedoporučujeme pro každodenní spaní pohovky, které mají zabudovanou matraci, kterou nelze vyměnit. V takovém případě je možné, že se při častém sezení na pohovce matrace prosedí a dále již nebude komfortní ke spánku. U většiny pohovek se využívá jako výplň polyuretanová pěna v různých hustotách. Právě hustota udává kvalitu pohovky. Levnější pohovky mají gramáž okolo 25 kg/m³. Pro každodenní spaní je vhodnější vybírat gramáž nad 30 kg/m³.

Lepší možností je tedy pohovka, která v sobě ukrývá skutečnou matraci ke spaní, kdy si ji můžete vybrat na míru vašim potřebám. Výběr vhodné matrace je zcela individuální záležitostí. Co vyhovuje jednomu, to nemusí vyhovovat druhému. Rozhodující je u jedince výška, váha, zdravotní komplikace či jiné osobní preference.

Například lidé s vyšší váhou vyhledávají spíše tvrdší typy matrací. Tvrdší matrace lépe drží svůj tvar a neproleží se. Zatím co lehčí lidé si mohou dovolit i měkčí matraci. Starší lidé s bolavými klouby a zády preferují měkčí matrace. Pokud se například s partnerem nedokážete shodnout na tom, jak tvrdá bude vaše matrace, můžete zvolit matraci, která má z každé strany jinou tvrdost. Dále je při výběru rozhodující výška matrace. Ta by měla být taková, aby se vám z ní dobře vstávalo.

Zdravotní matrace

Dalším parametrem je snímatelný potah, který je možné prát. Pokud jej matrace nemá, můžete si pořídit chránič matrace. Pro spoustu lidí je důležitá prodyšnost matrace, která zajistí komfort, pokud se v noci více potíte. Matrace bude odvětrávat a pro vás pak spaní bude příjemnější. Vlastnost termoregulace je další výhodou u matrací. V zimě vás hezky zahřeje, v létě se naopak nebudete tolik potit.

Pro alergiky je pak stěžejní požadavek na hypoalergennost. Pro alergiky jsou vhodné matrace s přídavkem aloe vera. Vlákna v matraci jsou ošetřena antibakteriálními přírodními výtažky a právě nano-kapsle enzymů aloe vera se uvolňují z potahu a tím odpuzují roztoče a jiné alergeny.

Jaké jsou nejčastější typy matrací?

a) Pěnové matrace

Velmi pružné a elastické, vysoká prodyšnost a termoregulace, v zimě hřejí a v létě chladí.

b) Pružinové matrace

Vybaveny jádry s taštičkovými pružinami, tento systém snižuje napětí celého těla (zejména v oblasti ramen a pánve) a přispívá ke správné poloze během spánku.

c) Sendvičové matrace

Ve svém složení mají několik vrstev (jedna vrstva je tvrdší, druhá měkčí, středová část se vyznačuje vyšší tuhostí), dlouhá životnost.

Věříme, že vám našich 10 tipů pro výběr nejlepší rozkládací pohovky pomohlo a nyní již máte jasnou představu o tom, co potřebujete.


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Sleva až 20% na celý nákup s Hit kartou XXX Lutz

Hit karta XXX Lutz

Sleva až 7% do eshopu ASKO

Sleva až 7% do ASKO nábytku díky věrnostnímu programu

100 Kč slevový kupon do eshopu Bonami

Bonami 100 Kč slevový kupon

Sconto Club sleva od 1. nákupu

Sconto Club sleva už při prvním nákupu

Káva zdarma s Ikea Family

Káva zdarma, výhodnější ceny a další výhody s Ikea Family