Viame.cz
Viame.cz

7 kroků, jak zařídit dětský pokoj

Zařizujete či rekonstruujete dětský pokoj a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme jednoduše v 7 krocích!

7 kroků, jak zařídit dětský pokoj

Zařizujete či rekonstruujete dětský pokoj a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme. Není to tak složité, pokud se budete řídit jednotlivými kroky. Jsme si jisti, že výsledek bude rozhodně stát za to. Navíc inspirace na bydlení není nikdy dost! Věříme, že vás naše tipy zaujmou a dovedou ke zdárnému cíli.

1. Plánujte dětský pokoj

Jako první, než se pustíte do zařizování, si pečlivě promyslete, jak chcete, aby pokoj vypadal. Vytvořte si plán, kam mimo jiné zahrnete i rozpočet. Na papír si rozvrhněte prostor a vyměřte si jednotlivé zóny v pokoji. Vyhnete se tím nezdaru, kdy nakoupíte skříně, které se vám posléze do pokoje ani nevejdou. To je zbytečné vyhazování peněz, rekonstrukce se prodlouží a vy z toho budete nešťastni. Raději několikrát pokoj přeměřte, ať jste si jisti! S naměřenými rozměry pak hledejte vysněný dětský nábytek.

S plánováním samozřejmě souvisí i jasná vize, jak by měl pokoj vypadat po stránce estetické. Určete si téma pokoje! Témat je nepřeberné množství, vybírat tak můžete z řad zábavných dětských motivů. Pro chlapce je velmi oblíbený tzv. námořnický styl. Jde o kombinaci bílé, krémové a různých odstínů modré. Zařadit do interiéru můžete motivy kotviček, lodí, pirátů, moře a písku a další motivy podmořského světa. Je to nápadité a hravé.

Děti milují zvířátka! Tak co třeba pokojíček v tématu safari či jungle? Zařaďte do interiéru barvy, jako je žlutá, zelená, hnědá, oranžová, červená a další barvy přírody. Jako dekorace poslouží různé postavičky zvířátek.

Pro malé holčičky se rodiče často uchylují k pokojíčkům s tématem princezen. Má ta vaše nějakou oblíbenou princeznu? V současnosti děti milují Elzu z Ledového království, hlavní hrdinku filmu Na vlásku, ale i klasické princezny, jako je Sněhurka, Popelka, Šípková Růženka a podobně. Nebo bude tou vyvolenou pro vaši malou slečnu Barbie?

Pro ty nejmenší jsou tu pak postavičky ze známých dětských pohádek. Rozhodně stojí za zmínku Máša a medvěd, prasátko Peppa, Pat a Mat, Krteček, Tlapková patrola a další populární animované postavičky. Inspirace je všude kolem nás! Zamyslete se nad tím, co vaše dítko má nejraději.

Kromě tématu vybírejte také dominantní barvu, která bude v pokoji nejvíce zastoupena. To znamená, jaké barvy zdí zvolíte. Pokud v pokoji budou dvě děti různých pohlaví, udělejte kompromis volbou neutrální barvy (například sluníčkově žlutá, která rozzáří pokoj, nebo kreativní zelená, která povzbudí k hraní…). Další variantou je rozdělit pokoj na dvě části, při čemž využijete právě barvy stěn, abyste vymezili pro každého sourozence jeho místo.

Kromě dominantní barvy zvolte také několik doplňujících barev. Tyto barvy pak zakomponujete na dětské textilie (povlečení, prostěradlo, dekorační polštářky, závěsy, deky…), bytové dekorace (https://www.viame.cz/bytove-dekorace) a další drobnosti. Pokud si předem určíte dané barvy, předejdete chaosu. V opačném případě by se barvy mezi sebou mohly přebíjet a pokoj by působil překombinovaně. Méně je někdy více.

Zásadním pravidlem plánování je – myslete dopředu! Děti rychle rostou a rychle se jim mění jejich vkus. Zvolte velké kusy nábytku v neutrálních barvách bez dětských motivů, pokud jsou již ve věku, kdy by se jim třeba za rok už nemusely líbit. Pokud zařizujete pokoj pro novorozence, pak můžete zvolit například lustr s motivem krtečka. Pokoj bude využívat ještě několik let a motiv bude delší dobu aktuální. Pokud se ovšem jedná o desetiletou holčičku, která se již brzy dostane do puberty, pak je potřeba uvažovat, co bude již za rok. Větší kusy nábytku jen tak snadno nevyměníte a nebylo by to ekonomické, nicméně na doplňcích se můžete vyřádit. Bytové dekorace se mění velmi snadno.

2. Spací zóna v dětském pokoji pro kvalitní spánek

Rozdělte si pokoj na několik zón dle jejich primární funkce. První zónou, která je z naše pohledu nejdůležitější, je zóna určená ke spaní. Do tohoto prostoru samozřejmě patří dětské postele. Výběr je skutečně bohatý! Mnohé postele mají v sobě zabudovaný úložný prostor, který v praxi rozhodně využijete. Dá se zde schovat náhradní ložní prádlo, starší hračky, sezónní oblečení a jiné věci. Děti milují dvoupatrové postele, kdy si ve spodní časti mohou vytvořit domeček, nebo například z horní postele vede skluzavka. Postel je tak zároveň hracím prostorem. A co takhle nebesa nad postel pro vaši princeznu? To je sen každé mladé dívky!

Patrová postel se skluzavkou

K posteli neodmyslitelně patří noční stolek, na který umístíte lampičku, případně knížky na čtení před spaním a další potřebné věci. Aby se dítě v noci samo v pokoji nebálo, pořiďte noční světýlko. To je světlo s menší intenzitou, které můžete nechat zapnuté po celou noc. Dítěti dává pocit bezpečí, ale nijak nenarušuje jeho spánek.

3. Zóna pro učení a kreativní tvoření v dětském pokoji

Do pokoje patří také dětský psací stůl, kde bude dítě moct plnit své domácí úkoly do školy, nebo jen tak tvořit dle libosti. Je to místo, na které patří lampička pro zdravý zrak, nejrůznější pastelky a další papírenské potřeby. Velmi prakticky se jeví podložky na stůl, které zabrání poničení stolu při psaní a tvoření. Stůl vám pak roky vydrží jako nový – nepoškrábaný a nezašpinění. Případně můžete na stůl položit klasický ubrus.

Dětský stůl

Velmi oblíbené jsou tzv. rostoucí dětské psací stoly. To jsou stoly, které mají nastavitelnou výšku. Jak dítě roste, měníte výšku stolu tak, aby bylo jako na míru pro něj. Mnohdy tyto stoly mají také sklopnou vrchní desku pro maximální komfort. Je to ryze praktické a rozhodně stojí za investici. Stejně tak je důležité pořídit vhodnou židli ke stolu. Ta by měla mít taktéž funkci nastavitelné výšky, tak aby se dala přizpůsobit ke stolu. U kancelářské židle sledujte stabilitu, nosnost, velikost a výšku opěrky, opěradla, hmotnost pro snadnější manipulaci, případně kolečka a další funkce.

4. Zóna na hraní a pohybové aktivity

Pokud to velikost pokoje umožňuje, měl by zde zůstat i volný prostor pro hraní či cvičení. Může se jednat o střed pokoje nebo o hrací koutek v rohu pokoje. Velmi prakticky se jeví v této části koberec. Dítě si tak může hrát na zemi v pohodlí. Velmi populární jsou u dětí koberce s motivem města. Takový koberec slouží zároveň i na hraní s autíčky a dalšími drobnými hračkami. Je to tedy 2 v 1!

Zároveň do tohoto dětského hracího prostoru můžete umístit jednotlivé boxy na hračky. Rodiče vědí, že tyto boxy jsou k nezaplacení. Hračky do nich jednoduše naházíte a je uklizeno. Navíc děti milují se prohrabovat různými věcmi a hledat tu svou vyvolenou hračku, s kterou si budou hrát. Hračky pro děti jsou ryze individuální záležitostí. Některé děti nedají dopustit na dětskou kuchyňku, jiné na autodráhu, další ocení tabuli na kreslení či dřevěný domeček pro panenky.

Starší děti tento prostor využijí primárně pro pohyb. Máte doma mladou tanečnici? Věnují se vaše děti karate? Nebo zde umístíte třeba boxovací pytel. Potřebují místo, kde budou moci trénovat své dovednosti. Podporujte je v této činnosti!

5. Zóna pro relaxaci

Zejména již starší děti ocení v pokoji nějaký ten koutek určený k relaxaci. Samozřejmě ne vždy to velikost pokoje umožní. Pokud si ale můžete dovolit tento luxus, pak směle do zařizování! Ideální je zařídit si malý odpočinkový koutek blízko okna. Zde postavte křeslo a velkou stojací lampu. Velmi populární jsou křesla ušák, která působí vintage dojmem, ale bezvadně zapadnou i do moderního interiéru. Jsou k dostání v mnoha různých barvách a vzorech. Takové pohodlné křeslo zajisté ocení i příchozí návštěvy. Kromě křesla můžete pořídit také sedací vak nebo pytel. Vaky se těší velké oblibě nejen u dětí. Jsou k dostání v mnoha různých velikostech – od dětských po klasické velké velikosti pro dospělé. Můžete vybírat také z několika tvarů, jako je například kapkovitý či tvar koule. Do takového pytle se můžete položit a užívat si chvíli nicnedělání. Máte doma malého fotbalistu? Pořiďte mu unikátní sedací pytel s motivem fotbalového míče!

Inspirace dětský pokoj

V této zóně se může navíc nacházet také knihovna či komoda s policemi, kam poskládáte různé dekorace a květiny. Zútulníte tím celý pokoj. Dítě si zde může prohlížet knížky, malovat si, poslouchat hudbu, učit se a podobně… A pokud máte úplně malé dítko, pak pytel využijete na kojení!

6. Úložného prostoru není nikdy dost

V dětském pokoji rozhodně nezapomínejte na dostatek úložného prostoru. Jak jsme již zmínili, úložný prostor může být schovaný přímo pod postelí. Pokud takovou postel nevlastníte, pořiďte si boxy na kolečkách, které pod postel umístíte a můžete je kdykoliv vysunout. Využijte prostory u zdi k vysokým skříním. Na poličky můžete umístit knihy, plyšáky, květiny či jiné dekorace (například v podobě rámečků s fotografiemi rodiny).

Chcete si usnadnit práci? Pak si objednejte kompletní dětské pokoje. Získáte tím již hotovou sadu nábytku, která k sobě perfektně ladí. Nestane se vám tak, že si pořídíte různé kusy nábytku od různých prodejců, a přestože se bude jednat o stejně pojmenovaný dekor, nebudou zcela ladit. Navíc se vám jen stěží podaří, aby ladily také úchytky a další detaily. V takovém kompletu se běžně nachází postel, velká šatní skříň, komody, případně i stůl a další police. Stačí jen zvolit design, který se vám bude líbit!

Box na hračky

A že jsou klasické skříně a komody nudné? Pokud chcete hravý pokojíček, máme pro vás tip! Použijte samolepky na nábytek a dozdobte dvířka od skříně. Můžete zvolit motivy květin, zvířat a dalších zajímavých ornamentů. Je to efektní, a přesto tak jednoduché! Sáhnout můžete také po klasické tapetě a skříň vytapetovat. Takto můžete oživit již starší skříň, která je ve vaší rodině roky. Získá tím zcela nový život.

7. Nechte děti vybrat doplňky do pokoje

Zapojte do zařizování pokojíčku také své děti! Přece jen ony budou hlavními obyvateli tohoto pokoje. Měly by dostat příležitost mluvit do vybavení. Samozřejmě jsou to vaše peníze, proto byste o důležitých a dražších kusech nábytku měli primárně rozhodovat vy, nicméně vybírejte s nimi dekorace a bytové doplňky menších rozměrů. To je oblast, kde se děti mohou vyřádit. Co se jim líbí? Jaké mají rády barvy? Mají nějaké oblíbené motivy? Co je zajímá? Ocení, pokud je zapojíte a necháte rozhodovat. To může být opravdu zábava!


Komentáře

Napsat komentář
DOPORUČUJEME
Sleva až 20% na celý nákup s Hit kartou XXX Lutz

Hit karta XXX Lutz

Sleva až 7% do eshopu ASKO

Sleva až 7% do ASKO nábytku díky věrnostnímu programu

100 Kč slevový kupon do eshopu Bonami

Bonami 100 Kč slevový kupon

Nejlepší rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Nejlepší rozkládací pohovka pro každodenní spaní

Sconto Club sleva od 1. nákupu

Sconto Club sleva už při prvním nákupu

Káva zdarma s Ikea Family

Káva zdarma, výhodnější ceny a další výhody s Ikea Family